20 września w obecności Władz Samorządowych i zaproszonych Gości miało miejsce zamknięcie wystawy. 

MIĘDZY KULTURĄ

A NATURĄ

Wystawa przyrodniczo – łowieckiej ze zbiorów Edwarda Lecha zorganizowana z okazji 70 – lecia Koła Łowieckiego „Kuropatwa” w Żołyni

01 – 20.09.2016

Nasz Kolega chętnie uczestniczy w spotkaniach z dziećmi, przekazując im niezwykłe ciekawostki ze świata zwierząt i roślin oraz przybliża zwyczaje i etykę łowiecką. Współpraca ta zaowocowała coroczną zbiórką żołędzi i dokarmianiem zwierząt. Duża pomoc w tej materii świadczy Łowczy naszego Koła Henryk Mazurek. W nagrodę za pomoc, pracę i aktywność Koła LOP, nasze koło w porozumieniu z Urzędem Gminy w Żołyni ufundowało wycieczki do: Przemyśla, Krasiczyna, Dukli, Zamościa, na Strzelnicę Myśliwską „Bór” koło Głogowa i do Muzeum Łowiectwa w Rzeszowie.

Koledzy naszego Koła pomagają od roku 2003 w zorganizowaniu i przeprowadzeniu turniejów strzeleckich z broni pneumatycznej dla szkół z terenu gminy Żołynia. Turnieje odbywają się na obiekcie Gminnej Strzelnicy LOK we współpracy z Zarządem LOK w Żołyni. Puchary i pamiątki dla uczestników, fundowane są przez KŁ „Kuropatwa”.

Dzięki staraniom Kolegów szkoła od roku 2004 posiada kącik trofeów łowieckich, w którym w tej chwili znajduje się 35 eksponatów. Dla uhonorowania pracy włożonej w ochronę środowiska i współpracy z myśliwymi Kapituła Odznaczeń Łowieckich odznaczyła Szkołę nr 2 w Żołyni i p. Lucynę Dudek Odznaką za Zasługi dla Łowiectwa. Uroczystość wręczenia Odznaki odbyła się 16 lipca 2006 roku w Zespole Szkół w Żołyni.

 

Członkowie Koło „Kuropatwa” zajmuję się także edukacją przyrodniczą i łowiecką, przełamując w ten sposób stereotypy związane z myślistwem. W 16 maja 2013r Koledzy pomagali w zorganizowaniu dla klas I- III majówki przyrodniczej. Głównym jej celem było przybliżenie dzieciom piękna okolicznej przyrody wiosną. Łowczy Henryk Mazurek w porozumieniu z opiekunem LOP p. Lucyną Dudek zaplanowali ciekawą trasę wycieczki, aby dzieci mogły poznać różne ciekawe zakątki naszej okolicy. Dzieci zwiedziły m.in. kaplicę św. Huberta, stacje Drogi Krzyżowej, miejsce śmierci jednego z założycieli Koła „Kuropatwa” śp. kol. Jana Lei, ambony myśliwskie i stawy korniaktowskie. W czasie trwania wycieczki odbył się konkurs plastyczny na pracę o tematyce leśnej, którą należało wykonać z materiałów przyrodniczych.

Dzięki staraniom p. Lucyny Dudek i Kolegów Myśliwych, a zwłaszcza kol. Henryka Drążka, dzieci aktywnie włączyły się w organizowany przez „Łowca Polskiego”, konkurs „Ożywić Pola”. Biorąc udział od kilku lat w tym programie dzieci zapoznały się z problematyką gospodarki łowieckiej i zagrożeniami, jaki niesie ze sobą postęp cywilizacyjny, zwłaszcza w rolnictwie. Współpraca dzieci z myśliwymi zaowocowała powstaniem licznych remiz dla zwierzyny drobnej, co zostało zauważone i nagrodzone przez Organizatorów.

 

 

 

 

 

 

W ostatnich latach nastąpiła „zmiana warty” na polu działalności edukacyjnej. Kolega Henryk Drążek w wyniku pogarszającego się zdrowia przekazał pałeczkę, w tej szczególnej sztafecie pracy z dziećmi i młodzieżą, Koleżance Dorocie Cedzidło. Jej wybór do kontynuowania tego działa okazał się nader trafny. Koleżanka świetnie radzi sobie w pracy z najmłodszymi sympatykami łowiectwa. Ma bardzo dobry kontakt z nimi, co wyraża się liczną frekwencji na spotkaniach. Dziękując za to ogromne zaangażowanie na niwie krzewienia kultury i tradycji łowieckiej, życzymy Koleżance wielkiej satysfakcji ze swojej pracy i dalszych sukcesów w pracy z dziećmi i młodzieżą placówek szkolnych na terenie powiatu łańcuckiego i nie tylko.

 

Od wielu lat Koło Łowieckie „Kuropatwa” współpracuje ze Szkolnym Kołem LOP przy Szkole Podstawowej nr 2 w Żołyni. W historię tej współpracy wpisuje się była nauczycielka p. Anna Dołęga, która w ciągu swej pracy z dużym zaangażowaniem podejmowała wraz z uczniami różne działania związane z tematyką ochrony środowiska i pomocy zwierzętom

W 1999 roku opiekę na Szkolnym Kołem LOP przejęła p. Elżbieta Górak, a od roku 2003, do chwili obecnej, p. Lucyna Dudek. Pod kierownictwem p. Dudek Koło LOP jeszcze ściślej zacieśniło współpracę z naszym Kołem, a to dzięki zaangażowaniu kol. Henryka Drążka.

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Koło Łowieckie „Kuropatwa” w Żołyni 

ul. Białobrzeska 510

37-110 Żołynia

tel.: +48 606 571 610

e-mail: KuropatwaZolynia@onet.pl

 

NIP: 815-14-06-796
Regon: 690 460 980

Numer konta bankowego:
80 1240 2643 1111 0010 9809 7684