Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
niosą ze sobą wiele radości
oraz refleksji dotyczących
tego co już było i planów
na nadchodzący Nowy Rok.
W tych wyjątkowych dniach
wszystkim Koleżankom i Kolegom oraz Sympatykom Polskiego Łowiectwa życzymy
Radosnych i spokojnych
Świąt Bożego Narodzenia
W gronie najbliższych osób,
W miłości, radości i ciepłej atmosferze.
Sukcesów w pracy i wytrwałości
w realizacji planów.
Nowy Rok 2023 niech przyniesie pełno radosnych chwil
I spełni najskrytsze marzenia.

                                                        Zarząd

Koleżanki i Koledzy!

Istnieje możliwość, zamówienia prenumeraty miesięcznika „Łowiec Polski”, na rok 2023, w ramach prenumeraty, zamawianej przez Koło. Koszt jednej rocznej prenumeraty (12 egz.) wynosi 170 zł. Osoby chętne, winny dokonać wpłaty 170 zł, na rachunek bankowy Koła, do dnia 16 grudnia 2022 r. Warunkiem zamówienia prenumeraty zbiorowej, jest zebranie co najmniej 10-ciu osób chętnych – prenumeratorów.

                                                                                                     Skarbnik

Na posiedzeniu Naczelnej Rady Łowieckiej w dniu 29 września 2022 r. została podjęta uchwała w sprawie ustalenia składki członkowskiej na 2023 r.

Wysokość składki:

   I - normalna: 460 zł plus ubezpieczenie (43 zł);
  II - ulgowa: 230 zł plus ubezpieczenie (43 zł);  
  III - ulgowa, o której mowa w par. 124 ust. 3 Statutu PZŁ: 115 zł plus ubezpieczenie (43 zł).

I - RAZEM 503 zł
II - RAZEM 273 zł
III - RAZEM 158 zł


Wpłaty składki dokonujemy na rachunek bankowy Koła, przed dniem 31 grudnia 2022 r.

Krajowy Konkurs Pracy Wyżłów

W dniu 05.11.2022 r. nasze koło wraz z zarządem okręgowym PZŁ w Rzeszowie, organizowało krajowy konkurs pracy wyżłów. 
Konkurs odbywał się w klasie wielostronnej czyli psy oceniane były w pracy w wodzie, małym polu oraz dużym polu.
Ocenianie było 15 psów takich ras jak: wyżeł niemiecki krótkowłosy, seter irlandzki, seter angielski, wyżeł węgierski krótkowłosy, wyżeł węgierski szorstkowłosy.
Po całym dniu zmagań wyłonione zostały najlepsze psy, które uzyskały dyplomy I,II i III stopnia.
Na zakończenie dnia odbyła się biesiada w stanicy naszego koła.

Serdeczne podziękowania dla uczestników, sędziów, koleżanek i kolegów z naszego koła, którzy pomogli w organizacji konkursu.


Polowanie Hubertowskie - rozpoczęcie sezonu polowań zbiorowych

Dnia 29.10.2022 r. rozpoczęliśmy sezon polowań zbiorowych uroczystym polowaniem Hubertowskim. Po zbiórce udaliśmy się na msze świętą, która została odprawiona przy kaplicy św. Huberta. Następnie prowadzący polowanie kol. Paweł Niemiec  przeprowadził odprawę.
W polowaniu brało udział 43 myśliwych oraz 14 naganiaczy z psami. W trakcie 4 pędzeń pozyskaliśmy 1 jeleń łanię, 2 dziki oraz 3 lisy.
Po zakończeniu polowania udaliśmy się do stanicy, gdzie na pokocie uhonorowaliśmy pozyskaną zwierzynę sygnałami myśliwskimi. Wyłoniono także króla strzelców oraz króla pudlarzy.
Zwieńczeniem polowania hubertowskiego była biesiada w stanicy.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników  a   przede wszystkim  dla  koleżanek
i  kolegów,  którzy  włożyli  wiele  czasu  i   wysiłku
w  organizację  tego  pięknego  wydarzenia.

                                                        Darz Bór!
                                                            Zarząd

Druga Ogólnopolska Pielgrzymka Myśliwych       na Jasną Górę 2022

Dnia 22.10.2022 r. myśliwi z naszego koła udali się na Jasną Górę aby podziękować za dotychczasową opiekę, prosić o łaski oraz Boże Błogosławieństwo za wstawiennictwem Maryi
i św. Huberta. Reprezentacja sztandaru brała udział w przemarszu z alei NMP do bazyliki, gdzie odbyła się uroczysta msza święta.

Zauważyć należy, że nasze koło jako jedyne reprezentowało okręg rzeszowski PZŁ a nasza grupa była jedną z najliczniejszych.

Wycieczka klas trzecich

W imieniu całej klasy 4b ze Szkoły Podstawowej
w Markowej kierujemy serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu "Kuropatwa" za duża dawkę wiedzy o życiu zwierząt leśnych oraz umiejętności z zakresu rozpoznawania śladów tropów mieszkańców lasu. Znakomitą atrakcją okazała się również wycieczka po lesie oraz zbieranie grzybów.
Dziękujemy za miłą atmosferę oraz bardzo owocnie spędzony dzień.
              Klasa 4b z Panią Karolina Bytnar-Słonina


09.10.2022 r. nasze Koło brało udział w wydarzeniu "Grzybobranie 2022" w miejscowości Smolarzyny. Kol. Jan Mazurek wygłosił prelekcje na temat łowiectwa oraz działalności koła. Na uczestników czekała również pyszna zupa z dziczyzny przygotowana przez myśliwych (wydaliśmy około 100 porcji). Zainteresowani mogli również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat naszej pracy dzięki rollupom, które przygotowali koledzy z naszego koła.

         Lekcja edukacyjna dla dzieci ze szkoły
                              z Białobrzeg

28 września 2022r. klasy pierwsze spędziły aktywny dzień w Kole Łowieckim „Kuropatwa"  w Żołyni . W trakcie pobytu uczniowie zdobywali wiedzę na temat ssaków oraz  ptaków  zamieszkujących nasze tereny leśne.  Dużym zainteresowaniem okazały się tropy zwierząt, które dzieci poznawały, odbijały na piasku i miały okazję wyszukiwać, w trakcie spaceru do pobliskiego lasu.
Serdeczne podziękowania dla pani Doroty Cedzidło za wspaniałą lekcję przyrody składają:

                           Pierwszaki wraz z Wychowawcami

           Msza święta przy kaplicy św. Huberta

Jak co roku w sierpniu, przy kaplicy św. Huberta odbyła się msza święta. Nabożeństwo odprawił ks. Jacek Rawski. Tradycyjnie dzieliliśmy się chlebem a najmłodsi otrzymali słodycze.
Dziękujemy wszystkim koleżankom i kolegom myśliwym oraz lokalnej społeczności za liczny udział. Prosimy również o rozpowszechnianie  tego rodzaju wydarzeń aby z każdym kolejnym spotkaniem przy kaplicy św. Huberta było nas coraz więcej.

Pamięci tych, którzy odeszli do krainy wiecznych łowów.

 

 

Co roku każdy z nas wybiera się na groby swoich bliskich, by uczcić pamięć o nich. Zapalamy symboliczny znicz i w gronie rodzinnym wspominamy ich. Stojąc przed rodzinnymi grobami, wspomnijmy także tych, którzy bezpośrednio do rodziny nie należeli, ale byli nam nie mniej bliscy jak rodzina. To z nimi spotykaliśmy się, spędzaliśmy wspólnie czas w łowisku, na polowaniach, przy pracach i nie tylko. Przypomnijmy sobie i o nich, a jeśli mamy po drodze, to postawmy im płomyk pamięci.

                   Dożynki Brzóza Stadnicka

Kolejny weekend i kolejne wydarzenie z udziałem naszego Koła. Tym razem udaliśmy się na dożynki w Brzózie Stadnickiej. Każdy odwiedzający mógł posłuchać ciekawych opowieści o łowiectwie, obejrzeć myśliwskie trofea, zagrać w gry edukacyjne oraz spróbować pysznej kiełbasy z dzika.
Podziękowania dla koleżanek i kolegów, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia oraz dla kol. Karola Wróbla, który przekazał dzika z którego wykonane zostały pyszne wyroby.

III Kołowe Zawody Wędkarskie o tytuł najlepszego wędkarza Koła Łowieckiego "Kuropatwa" z Żołyni

 

Dnia 06.08.2022 r. w godzinach popołudniowych odbyły się kołowe zawody wędkarskie. Do zmagań o tytuł najlepszego wędkarza roku 2023 stanęło 9 zawodników. Po ogłoszeniu regulaminu i wylosowaniu stanowisk, wędkarze udali się na swoje miejsca. Po 3 godzinach rywalizacji w trudnych warunkach pogodowych( porywisty wiatr, który utrudniał dostrzeżenie delikatnych brań na spławik) komisja sędziowska rozpoczęła ważenie ryb.

Pierwsze miejsce i tym samym tytuł najlepszego wędkarza Koła Łowieckiego Kuropatwa w Żołyni zdobyła Oliwia Mączka z wynikiem 3,32kg. Na drugim miejscu z wynikiem 2,82kg uplasował się Bartłomiej Usowski. Trzecie miejsce z wynikiem 2,76kg zdobył Piotr Dudek. Największą rybą zawodów był karaś o wymiarze 30cm. Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród wędkarze udali się na poczęstunek.

 

W imieniu wszystkich uczestników składam serdeczne podziękowania dla kol. Pawła Niemca, który udostępnił zbiornik do rozegrania zawodów, przygotował stanowiska oraz w sposób profesjonalny poprowadził całą imprezę. Podziękowania należą się również dla kol. Jana Mazurka i Marcina Króla za obsługę grilla i przygotowanie smacznego posiłku. Na koniec chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom i ich rodzinom za udział. Liczę, że z roku na rok będzie nas coraz więcej.

 

                                                                                         Darz Bór

                                                                                 Administrator

 

                   Dożynki Grodzisko Dolne
W dniu 15.08.2022 r. nasze Koło brało udział w gminnych dożynkach w Grodzisku Dolnym. Na naszym stoisku można było obejrzeć trofea łowieckie, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kulturze łowieckiej, gwarze , polowaniach. Dla najmłodszych przygotowaliśmy gry edukacyjne( rozpoznawanie tropów, odgłosy zwierzyny).
Bez wątpienia największą uwagę przykuła kiełbasa z dziczyzny, która znikała w mgnieniu oka ( wydaliśmy około 1000 kawałków).
Serdeczne podziękowania dla koleżanki i kolegów, którzy przyczynili się do organizacji stoiska.

Akcja sianokiszonka
Od kilku lat na poletku o pow. około 1 ha Koło produkuje sianokiszonkę, która wykładana jest
w okresach szczególnie trudnych dla zwierzyny. Roślina z której robimy kiszonkę to koniczyna czerwona. Tak przygotowana sianokiszonka jest bardzo chętnie zjadana przez zwierzynę, a balot wyłożony przy paśniku znika w mgnieniu oka.

Chmara jeleni byków - Brzóza Stadnicka  -
film nadesłany przez kol. A. Kutnik

  SKARBNIK PRZYPOMINA!!!
Koleżanki i Koledzy! Z dniem 30 września upływa termin zapłaty, I raty składki do Koła. Zgodnie z uchwałą "walnego" wysokość składki "normalnej" wynosi 400 zł. Wpłaty składki należy dokonać na rachunek bankowy Koła. Składkę wnosimy jednorazowo, lub w ratach po 50%.
Do końca września i do końca lutego.
Członkowie Koła, którzy przed dniem 01 kwietnia 2022 r. ukończyli 70 lat życia, opłacają składkę "ulgową", w wysokości 200 zł. Zasady wnoszenia składki "ulgowej", pozostają takie same jak "normalnej".

Żniwa 2022

 

Nasze koło uprawia niespełna 30 ha gruntów rolnych na których są: kukurydza, owies, pszenżyto, rzepa pastewna, topinambur, koni