W dniu  23.02.2021 r. na zaproszenie Pani Grażyny Urban  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Węgliskach miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z dziećmi  klas od I do III. Tematem spotkania była : Przyroda wokół nas i w literaturze.
Dzieci z uwagą wysłuchały pogadanki na temat otaczającej nas przyrody, ciekawostek z  moich przygód łowieckich. Podczas bezpośrednich  rozmów zostałem zasypany gradem pytań na temat biologii zwierząt, dokarmiania, zachowania  w czasie wycieczek do lasu  itp. Przy oglądaniu  między innymi pokazanych  ciekawych form parostków rogaczy selekcyjnych  padło wiele pytań  dlaczego wyrastają im takie różne rogi, a nie jednakowe u wszystkich.
Na zakończenie zgodnie z intencją spotkania przeczytałem dzieciom kilka wierszy (z morałem) oraz  fragmenty  książki  Jana Edwarda Kucharskiego "Wędrówki z dziadkiem Romanem".
W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować Pani Dyrektor  Grażynie Urban wraz z gronem nauczycielskim za możliwość spędzenia kilku chwil w otoczeniu dzieci i wrócić wspomnieniami do wielu  przeżytych zdarzeńna przestrzeni  minionych  45 lat w służbie dla łowiectwa.

 

Edward Leja

Kulig klasy pierwszej

 

   Dnia 19.02.2021r. uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni wraz z wychowawczynią p. Lucyną Dudek udali się kolejny raz do lasu na akcję dokarmiania zwierząt. Tym razem w tej wyprawie towarzyszyła im myśliwa p. Dorota Cedzidło wraz z psem Merlinem. Pies okazał się dużą atrakcją dla dzieci i każde z nich dzielnie prowadziło go na smyczy.

W nagrodę za systematyczne dokarmianie zwierząt zimą, myśliwi
KŁ "Kuropatwa" p. Dorota Cedzidło i p. Konrad Cedzidło zorganizowali pierwszakom kulig. Odbył się on we wtorek 23.02. 2021r. Trasa kuligu wiodła przez okoliczne lasy ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie myśliwi dokarmiają zwierzęta. Radości i przeżyć było bardzo dużo. Wszyscy zadowoleni, w dobrych humorach, a najważniejsze cali i zdrowi wrócili do szkoły.

P.S. Składam wyrazy podziękowania Państwu Dorocie
i Konradowi Cedzidłom za pomoc w organizację kuligu.

Wych. kl. I

L. Dudek

Świąteczna akcja dokarmiania

 

     Miesiąc grudzień to czas oczekiwania przez dzieci na przyjście św. Mikołaja oraz na święta Bożego Narodzenia. Zwierzęta także czekają w lesie na jakąś miłą niespodziankę. Dlatego też uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią postanowili z tej okazji zadbać o poczęstunek dla ptaków i zwierząt. Dnia 4 grudnia udali się z Mikołajem dla zwierząt do paśnika znajdującego się przy drodze do kaplicy św. Huberta. Wszystkie smakołyki dzieci przyniosły z domu. Systematycznie odwiedzają podsyp dla kuropatw znajdujący się za rzeką niedaleko szkoły oraz prowadzą dokarmianie ptaków. 6 grudnia odwiedzili paśniki znajdujące się za Stanicą Myśliwską w Żołyni, które  zapełnili frykasami także przyniesionymi z domu. To wyjście do lasu było połączone również z zajęciami przyrodniczymi, które przeprowadził łowczy KŁ "Kuropatwa" p. Henryk Mazurek. Uczniowie poznali ciekawe informacje o zwierzętach, które żerują zimą. Miły klimat stanicy sprawił, że z żalem ją opuszczali, ale z zapewnieniem,  że wrócą z akcją dokarmiania po feriach. W poniedziałek 21 grudnia odwiedzili zatoczkę na rzece Żołyniance, znajdującą się obok domu nieżyjącego już myśliwego p. Henryka Drążka, w której zimują kaczki krzyżówki. Obfity poczęstunek z ziarna zostawiony przez dzieci na brzegu, był zapewne dla nich miłą niespodzianką. Uczniowie wykazali się bardzo dużym zrozumieniem, że zwierzętom też trzeba umilić święta. Do zobaczenia na kolejnej akcji dokarmiania!

wych. kl. I

Lucyna Dudek

 

 

 

Dnia 14.12.2020r. nasze koło gościło ekipę filmową z telewizji TRWAM, która kręciła dokument o tematyce łowieckiej. 

EDUKACJA ŁOWIECKA

Zapraszam Koleżanki i Kolegów do podzielenia się swoją wiedzą i wspomnieniami, i do podpisania tych fotografii konkretnymi nazwiskami. Każda fotografia posiada swój numer (s1…lub d1…) zachęcam do nadsyłania na moją pocztę elektroniczną max091@op.pl opisów, które pozwolą na „identyfikacje” zdarzeń i osób uwiecznionych na kliszy fotograficznej.

 

 

R.D.

Było, nie minęło… ciąg dalszy

 

Siedzenie w domu w związku z epidemią jest doskonałą okazją do robienia porządków tym razem nie w komputerze lecz w szufladach. Tym razem chciałbym zaprezentować kilka zdjęć związanych z polowaniami i nie tylko. Jakość fotografii może nie jest najlepsza, ale wystarczająca do odświeżenia wspomnień u starszych Kolegów, a młodszym do zaprezentowania historii Koła. Przeglądając poblakłe obrazy ze smutkiem stwierdziłem, że wiele postaci jest dla mnie zupełnie anonimowa, a przecież to Oni budowali nasze Koło i jego dzieje. A może… A może warto przywrócić tym osobom imiona i nazwiska?

Było, nie minęło ….

Jakiś czas temu – może ze dwa lata – Koleżanka Dorota przekazała mi plik zdjęć które znajdowały się w zbiorze śp. Henryka Drążka. Mając chwilę czasu zeskanowałem je i… zupełnie o nich zapomniałem. Teraz gdy koronawirus zatrzymał ludzi w domu, zacząłem robić porządki w komputerze i natrafiłem na plik pt. „Dorota – stare zdjęcia”. Z zaciekawieniem otworzyłem go i moim oczom ukazały się obrazy sprzed lat, i wtedy zaświtał mi w głowie pomysł, żeby je zaprezentować na stronie Koła. Chce je pokazać bez jakiejkolwiek „cenzury” i mam nadzieję że nikt nie poczuje się dotknięty (mam na myśli RODO), a wręcz przeciwnie przypomni sobie stare dobre czasy.

P.S. Zachęcam Koleżanki i Kolegów do nadsyłania pamiątkowych zdjęć, które znajdują się w prywatnych archiwach, które będzie można zaprezentować na naszej stronie.

R.D.

 

Tegoroczny przychówek
Te

Szkolenie i przestrzeliwanie broni w niedzielę  28 czerwca 2020 r.

od godz. 8.00 do godz. 12.00  na strzelnicy "Bór" w Głogowie Małopolskim

Nie tylko polują, ale i ........

Zaproszenie!

 

Wszystkich Członków Koła Łowieckiego „Kuropatwa”

w Żołyni i Sympatyków Polskiego Łowiectwa zapraszamy na tradycyjną

Mszę Świętą, która zostanie odprawiona

w Kaplicy św. Huberta

w dniu 16 sierpnia 2020 r.  o godz. 16.00

Prosimy o zachowanie wszelkich środków ostrożności obowiązujących w trakcie trwania epidemii !

ZAWODY WĘDKARSKIEM DLA CZŁONKÓW KOŁA ŁOWIECKIEGO "KUROPATWA" O PUCHAR PREZESA KOŁA 

W sobotę - 25 lipca br. - o godz. 15.00, na stawie Kolegi Andrzeja Kutnika odbyły się po raz pierwszy zawody wędkarskie o Puchar Prezesa Koła. W zawodach wzięło udział 13 kolegów, członków naszego Koła. Po kilku godzinach  emocjonującego wędkowania nadszedł czas podsumowania. Najlepszym wędkarzem okazał się Kolega Piotr Dudek, drugie miejsce zajął Kolega Damian Mączka, a trzecie Kolega Marcin Król. Oczywiście puchary wręczał sam Kolega Prezes Edward Leja. Gwoli kronikarskiej ścisłości trzeba dodać, że złowiona ponad 30 kg ryb, a największą , bo 57 cm karpia, z wody wyciągnął Kolega Marcin Król, który otrzymał nagrodę książkową - gratulujemy!
Po emocjach wędkarskich przyszedł czas na wspólny posiłek.