19 czerwca podpisaliśmy umowę na realizację projektu pod nazwą: Rozwój bazy rekreacyjnej

w Żołyni poprzez zakup wyposażenia oraz wykonanie altany biesiadnej w Stanicy Myśliwskiej Koła Łowieckiego „Kuropatwa” w Żołyni.

Wartość projektu 185 304,00 zł

W dniu 25.05.2023r odwiedziły nas dzieci z grupy "Pszczółek" z Przedszkola nr 1 w Rakszawie wraz

z wychowawcami. Kol. Dorota opowiadała

o zwierzętach zamieszkujących nasze lasy. Dzieci poznały tropy poszczególnych zwierząt oraz to jak się je rozpoznaje. Podczas spaceru udało nam się podejść żerujące daniele. Zostały również zaprezentowane sygnały myśliwskie w wykonaniu Gabrieli Cedzidło. Dziękujemy bardzo za przybycie

W dniu 17.05.2023r nasza kol. Dorota Cedzidło wraz z córką Gabrielą odwiedziły Przedszkole w Białobrzegach. Dzieci mogły poznać zwierzęta zamieszkujące nasze lasy oraz usłyszeć ich charakterystyczne odgłosy. Podczas spotkania zostały zaprezentowane sygnały myśliwskie, które są wykorzystywane podczas polowań.

                      Dokarmiamy bażanty
Godne polecenia posypy dla bażantów (automaty), stosowane w naszym kole. Podstawowa zaleta to zawsze świeża i sucha karma dostępna przez długi czas. Zastosowanie tego typu posypów wyeliminowało wyjadanie zboża przez sarny czy dziki. Sarny w tradycyjnym posypie zjedzą w jeden dzień całą karmę, z której bażanty korzystałyby przez miesiąc. Tego typu rozwiązanie pozwala ograniczyć konieczność częstego uzupełniania karmy oraz jej ilość.

    21 marca uczniowie klas  I - III  ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni zgodnie z  tradycją radośnie świętowali powitanie wiosny. Jest to doskonała okazja, aby uzmysłowić dzieciom bogactwo, które niesie ze sobą budząca się do życia przyroda.
Świętowanie rozpoczęli od spotkania z myśliwą KŁ "Kuropatwa" - p. Dorotą Cedzidło, która specjalnie na tę okazję przygotowała pogadankę o zwiastunach wiosny w świecie zwierząt. Po spotkaniu wszystkie dzieci barwnym korowodem, udały się nad pobliską rzekę  Żołyniankę, aby pożegnać marzannę, symbol złej zimy. Marzanna została utopiona, a następnie uroczyście spalona. Dzieci wraz z nią spaliły także własnoręcznie wykonane marzanki, które były dopełnieniem wyroku na złą zimę.  Wiosnę i jej symbol, czyli gaik – maik, powitano wierszami, piosenką i radosnymi okrzykami. Wszyscy radośni, zadowoleni i pełni entuzjazmu na czele z gaikiem - maikiem wrócili do szkoły,    w pewnym przekonaniu, że zima opuściła nas na dobre. Mamy nadzieję, że od tej pory rozpocznie królowanie upragniona wiosna, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom.

                                                                 Opiekun koła LOP
                                w  Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni
                                                                       Lucyna Dudek

PS Serdecznie dziękuję p. Dorocie Cedzidło za profesjonalne przygotowanie pogadanki dla naszych uczniów.


Spotkanie z dziećmi w ramach Ferii zimowych w MDK Łańcut Filia Pozwierzyniec.

                     Dokarmiamy ptaki zimą
    Zima to pora roku, która kojarzy nam się zwykle z pięknym, śnieżnym krajobrazem, zabawami na śniegu. Niestety, ma ona także inne oblicze, które związane jest z dużymi utrudnieniami dla ludzi i zwierząt. To właśnie z myślą o pomocy zwierzętom, a zwłaszcza  ptakom  Szkolne Koło LOP zorganizowało dla uczniów klas I - III, spotkanie z myśliwą KŁ "Kuropatwa" w Żołyni  p. Dorotą Cedzidło. Jego celem było uwrażliwienie dzieci na fakt jak ważna jest pomoc zwierzętom zimą.
Spotkanie odbyło się dnia 7 grudnia 2022r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni. W pierwszej jego części pani myśliwa szczegółowo zaprezentowała ptaki, które zostają z nami na zimę m. in. wróble, sikory, dzwońce, gile, kowaliki, szczygły. Zwróciła uwagę na miejsce ich występowania i gdzie zimą najczęściej możemy je spotkać. Bardzo zaciekawiła uczniów bardzo bogata "ptasia stołówka" i samodzielne komponowanie ptasiego poczęstunku. Wszyscy uczniowie byli zgodni, że ptakom trzeba i będą pomagać, a dopełnieniem tego zobowiązania były podpisy złożone przez dzieci na specjalnie przygotowanym plakacie. W tym miejscu należy nadmienić, że każda klasa ma pod opieką karmniki przed szkołą i już systematycznie dokarmia ptaki. Najbardziej wymiernym podsumowaniem spotkania był konkurs wiedzy przygotowany przez panią myśliwą. Dostarczył on uczniom wielu emocji, a zarazem utrwalił znajomość gatunków ptaków. Święty Mikołaj, który dzień wcześniej gościł w naszej szkole zostawił dla pani myśliwej, pań nauczycielek i dzieci drobne upominki, które okazały się miłą niespodzianką.
                                                    Opiekun koła LOP
                       w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni
                                                          Lucyna Dudek


PS. Składam wyrazy podziękowania myśliwej, pani Dorocie Cedzidło za bardzo ciekawą prelekcję i słodkie upominki od KŁ "Kuropatwa".

                               

                                                                    L. Dudek 

Dziś (29.11.2022 r.) mieliśmy ogromną przyjemność gościć niezwykłego gościa, zawitała do nas myśliwa Koła Łowieckiego "Kuropatwa" w Żołyni - pani Dorota Cedzidło.
Przeprowadziła dla nas bardzo ciekawą lekcję pt. "Ptaki, które zostają na zimę".  Ponadto pani Dorota przypomniała nam,  jak należy dokarmiać ptactwo zimą i dbać o karmniki, by ptaki chętnie z nich korzystały.
A na koniec jeszcze obdarowała naszą Szkołę pięknym karmnikiem oraz przepysznymi cukierkami.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani Dorocie i  Kołu Łowieckiemu „Kuropatwa"


                           Szkoła Podstawowa im. ks. Jana

                    Twardowskiego  w Brzózie Stadnickiej

Msza święta w kaplicy św. Huberta

Zgodnie z tradycją koła „Kuropatwa” w Żołyni co roku w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych w kaplicy św. Huberta odprawiana jest                  Msza św. w intencji zmarłych myśliwych tego koła. W tym roku był to dzień 6 listopada i  mimo niezbyt sprzyjającej pogody wzięło w niej udział bardzo wielu wiernych, a zwłaszcza myśliwych. Mszę św. celebrował ks. Jacek Rawski, a homilię wygłosił ks. Waldemar  Pastuszak.  Delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni złożyła dar ofiarny ołtarza w postaci kwiatów. Miłym podsumowaniem każdej Mszy św. w kaplicy jest  dzielenie się chlebem     i częstowanie dzieci cukierkami, co również miało miejsce. Bardzo cenimy sobie wieloletnią współpracę z KŁ „Kuropatwa”, oby tak owocnie rozwijała się nadal dla dobra naszej przyrody.


Opiekun LOP w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni
Lucyna Dudek


10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Święto to wydawać się może jako dość nietypowe, ale również mało znane. W jakim celu zatem świętować dzień tego kolczastego ssaka. Odpowiedź jest prosta. Jeśli nie będziemy chronić jeży, one wkrótce wyginą. Czy możemy wyobrazić sobie świat bez jeży? Takie zagrożenie niestety staje się coraz bardziej realne. Jeże są doskonale dostosowanymi przez ewolucję zwierzętami, mogącymi opierać się środowisku, a mimo to znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną, bo na te „kolczaste kulki” czyha wiele, szczególnie cywilizacyjnych, niebezpieczeństw.
Z tej też okazji, w dniu ich święta zorganizowano dla uczniów  klas I - III spotkanie z myśliwą KŁ "Kuropatwa" p. Dorotą Cedzidło, która w bardzo obrazowy sposób przybliżyła dzieciom sylwetkę tego sympatycznego zwierzątka. W czasie swojej pogadanki szczególną uwagę zwróciła na ochronę i pomoc jeżom. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały różnych ciekawostek, a najbardziej interesującą okazała się ta, że jeże przynoszą domostwu szczęście. Uzupełnieniem pogadanki był film przyrodniczy o jeżu, konkurs wiedzy oraz praca plastyczna. Podpisy osobiście złożone na kolcach jeża (praca plastyczna) przez wszystkich uczniów są zapewnieniem, że będą
o nie dbać i je chronić. Na miłe podsumowanie spotkania ,wszystkie dzieci otrzymały od pani myśliwej firmowe, myśliwskie "Krówki".


Opiekun LOP w SP Nr 2 w ŻołyniLucyna Dudek

10 listopada -  Dzień Jeża


"Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy,jestem sobie mały jeżyk.
Bardzo ostre igły moje,
więc nikogo się nie boję...."

Rogacze pozyskane w sezonie 2022

Zaproszenie!
 

Wszystkich Członków Koła Łowieckiego „Kuropatwa” w Żołyni i Sympatyków Polskiego Łowiectwa

zapraszamy na tradycyjną Mszę Świętą, która zostanie odprawiona w Kaplicy

św. Huberta
w dniu 20 sierpnia 2023 r.  o godz. 16.00

 

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Koło Łowieckie „Kuropatwa” w Żołyni 

ul. Białobrzeska 510

37-110 Żołynia

tel.: +48 606 571 610

e-mail: KuropatwaZolynia@onet.pl

 

NIP: 815-14-06-796
Regon: 690 460 980

Numer konta bankowego:
80 1240 2643 1111 0010 9809 7684