35-lecie Klubu HDK

 

w Żołyni

 

W dniu 23 listopada 2019 roku na zaproszenie Zarządu Klubu Honorowych Krwiodawców Krwi im. dr. Sabiny Miller w Żołyni wzięliśmy udział w obchodach 35-lecia działalności Klubu. W uroczystościach nasze Koło reprezentowali Prezes Edward Leja oraz poczet sztandarowy w składzie: Dorota i Konrad Cedzidłowie oraz Tomasz Baran. Podczas oficjalnej części członek naszej organizacji Kolega Stanisław Kwiatek został odznaczony najwyższym odznaczeniem przyznawanym zasłużonym krwiodawcom ,,Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

 

Na podkreślenie zasługuje fakt, że dla ratowania czyjegoś zdrowia, a może i życia oddał bezinteresownie ponad 60 litrów tego bezcennego daru.

Gratulujemy Kolego Staszku odznaczenia i życzymy ci dalszej zaszczytnej służby dla potrzebujących.

 

                                         Prezes Edward Leja

Grudniowe spotkanie z dziećmi klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Jana Kantego w Żołyni. Wraz z Panią wychowawczynią Eweliną Różycką i Panią Natalią Fleszar. Dzieci poznały zwierzęta w jaki sposób przygotowują się do zimy. Te które robią zapasy, zasypiają i hibernują, które odlatują na zimowiska i te które zostają prowadzą aktywny tryb życia. Dzieci poznały odgłosy jakie wydają zwierzęta. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i prezentami w postaci kolorowanek.

 

                                                               Dorota Cedzidło

POLOWANIE 

29.12.2019 R.

Polowanie i śniadanie wigilijne 

24.12. 2019 r.

A Słowo stało się ciałem
i zamieszkało wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwalę,
chwalę, jaką Jednorodzony
otrzymuje od Ojca
pełen łaski i prawdy.
(św. Jana l, 14)

 

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
niosą ze sobą wiele radości
oraz refleksji dotyczących
minionego czasu i planów
na nadchodzący Nowy Rok.
W tych wyjątkowych dniach
chcę Koleżankom i Kolegom oraz wszystkim Sympatykom Polskiego Łowiectwa życzyć
wiele zadowolenia i sukcesów
z podjętych wyzwań.
Radosnych i spokojnych
Świąt Bożego Narodzenia
W gronie najbliższych osób,
W miłości, radości i ciepłej atmosferze.
Sukcesów w pracy i wytrwałości
w realizacji planów.
Nowy Rok 2020 niech przyniesie pełno radosnych chwil
I spełni najskrytsze marzenia.

Administrator

W imieniu Koła Łowieckiego „Kuropatwa” w Żołyni

                                                                                    Bartłomiej Usowski

 

W dniach 9-10.11.2019r. na terenie Żołyni oraz okolic odbył się konkurs – Regionalna Ocena Użytkowości Łowieckiej Wyżłów i Psów Myśliwskich Małych Ras zorganizowany przez Koło Łowieckie „Kuropatwa” w Żołyni. Do zmagań przystąpiło 16 przewodników z 24 psami. Pomimo, że wydarzenie miało charakter regionalny, to jednak zainteresowanie było tak duże, że uczestnicy przybyli z całej Polski (m.in. z okolic Słupska). W trakcie konkursu można było zobaczyć pracę psów następujących ras: wyżeł niemiecki krótkowłosy, wyżeł niemiecki szorstkowłosy, wyżeł włoski krótkowłosy, wyżeł węgierski krótkowłosy, seter szkocki gordon oraz płochacz niemiecki. Konkurs podzielony był na 3 etapy, tzw.: Duże Pole, Małe Pole oraz Woda. W Dużym Polu oceniano m. in. umiejętność wykonania stójki, a także posłuszeństwo i współpracę psa z przewodnikiem. W Małym Polu czworonogi miały za zadanie np. odszukać zagubioną zwierzynę. W Wodzie sprawdzano natomiast jak psy radzą sobie z bobrowaniem i przynoszeniem zwierzyny z szuwarów. Po ciężkim dniu zmagań wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na biesiadę w stanicy myśliwskiej Koła Łowieckiego. W niedzielę odbyło się podsumowanie konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród dla zwycięzców. Zwyciężyli najlepsi, ale niewątpliwie słowa uznania należą się wszystkim przewodnikom psów za przygotowanie swoich czworonogów do konkursu na bardzo wysokim poziomie.

Wyniki przedstawiały się następująco:

W kategorii wyżłów

Miejsce I: SURAD z Harpolu, seter szkocki gordon, przewodnik Jakub Zgłobicki,

Miejsce II: PUSZTA z Tałchejów, wyżeł węgierski krótkowłosy, przewodnik Dariusz Spisak

Miejsce III: Gyurkovari DUHAJ, wyżeł węgierski krótkowłosy, przewodnik Agnieszka Spisak

 

W kategorii płochaczy

Miejsce I: TOM ze Starego Klasztoru, płochacz niemiecki, przewodnik Anna Kukier

Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!

Serdeczne podziękowania składamy również Zarządowi Okręgowemu PZŁ w Rzeszowie, komisji sędziowskiej i członkom Koła Łowieckiego „Kuropatwa” w Żołyni za współpracę i czuwanie nad sprawnym przebiegiem konkursu, a w szczególności Janowi Mazurkowi za ogromny wkład w przygotowanie tego wydarzenia i zaangażowanie.

 

Konkurs użytkowności łowieckiej wyżłów

i psów myśliwskich małych ras.

Żołynia 9 - 10. 11. 2019 r.

Akcja LOP "Malujemy karmniki dla ptaków"

 

W piątkowe popołudnie dnia 8.11.2019 r. chętni członkowie koła LOP zebrali się w Stanicy Myśliwskiej na akcję malowania karmników dla ptaków. Karmniki wykonał osobiście Bartłomiej Usowski, który od niedawna jest świeżo upieczonym myśliwym. Cały warsztat do pracy przygotowała myśliwa p. Dorota Cedzidło w porozumieniu z opiekunem koła LOP w SP Nr2 p. Lucyną Dudek. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, stawiło się 11 uczniów, którzy zostali podzieleni na grupy. Każda z grup od razu żwawo zabrała się do pracy, w czasie której mogła wykazać się twórczą inicjatywą plastyczną. Pomalowane karmniki znajdą swoje pożyteczne przeznaczenie, zwłaszcza, że zima zbliża się tuż, tuż. W akcji bali udział następujący uczniowie: Liliana Drozd, Hubert Leja, Amelia Krowicka, Marlena Cedzidło, Zuzanna Wojnar, Martyna Fus, Zuzanna Urban, Gabriela Wal, Karolina Leja, Kinga Wojnar i Karina Bechta.

 

PS. Serdecznie dziękuję myśliwej p. Dorocie Cedzidło za pomoc w organizacji tej akcji.

Opiekun LOP w SP Nr2 w Żołyni

Lucyna Dudek

Koleżanki i Koledzy, od 2 grudnia br. obydwa obwody naszego Koła znalazły się w strefie żółtej ASF. Wszystkie dziki podlegają badaniu w kierunku ASF. Strzelony dzik musi zostać przetransportowany z zachowaniem zasad bioasekuracji do chłodni, przeznaczonej do przechowywani tylko i wyłącznie tusz dzików z strefy ASF.

Następnie patroszymy dzika z zachowaniem zasad bioasekuracji, najlepiej w miejscu do tego przeznaczonym (u nas to miejsce będzie się znajdowało przy chłodni). Patrochy pakujemy do worka i znakujemy, krótszą częścią znacznika. Pobieramy próbkę farby do jednorazowego pojemnika, który znakujemy i opisujemy. Na tuszę (prawy staw skokowy) zakładamy drugą część znacznika. Tuszę przechowujemy w chłodni do czasu otrzymania wyników badania farby (krwi) w kierunku ASF. Próbkę do badań w kierunku włośni pobieramy dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku badania w kierunku ASF. Szczegółowych informacji udziela Podłowczy.

Z zasadami bioasekuracji można zapoznać się pod linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/informacje-dla-lekarzy-weterynarii

 

 

Jan Mazurek

Podłowczy

Lekcja przyrody

 

Jesień to okres przygotowań zwierząt do zimy. Jedne z nich zapadają w sen zimowy a inne żerują całą zimę, często zdane na pomoc człowieka. W celu bliższego zapoznania uczniów z przysposabianiem się zwierząt do zimy i ich egzystencji w czasie jej trwania 4 grudnia 2019r. zaprosiliśmy na zajęcia do klas I - III, myśliwą KŁ "Kuropatwa" w Żołyni p. Dorotę Cedzidło. Myśliwa wykorzystując specjalnie przygotowaną na te zajęcia prezentację, w bardzo obrazowy i fachowy sposób opowiedziała dzieciom o problemach zwierząt zimą. Liczne pytania ze strony uczniów, świadczyły o ich dużym zainteresowaniu tym tematem. Dużą atrakcją w czasie zajęć była tablica z nagranymi głosami zwierząt leśnych. Odgadnięcie nazwy zwierzęcia po głosie było dla uczniów nie lada wyzwanie i często wywoływało zdziwienie. Na podsumowanie zajęć pani Dorota rozdała poszczególnym klasom myśliwskie upominki w postaci puzzli, kolorowanek i słodkich cukierków.

Dnia 5 grudnia 2019r. uczniowie klas I- III wraz z nauczycielami i myśliwą p. Dorotą Cedzidło udali się do lasu z mikołajkowym prezentem dla zwierząt. Każde dziecko przyniosło z domu różne smakołyki, które wspólnie zanieśliśmy do paśnika.

Ciekawie przygotowane zajęcia, wyjście do lasu wzbudziło wśród dzieci wrażliwość na potrzeby zwierząt oraz rozwinęło poczucie odpowiedzialności za przyrodę w swoim otoczeniu.

 

Opiekun LOP w SP Nr 2

Lucyna Dudek

W dniu 16 grudnia 2016r. Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego działając w oparciu o § 113 pkt.6 oraz § 26 pkt.3 Statutu Zrzeszenia, na podstawie Uchwały nr 61/2016 podjął decyzję o wymianie legitymacji członkowskiej Polskiego Związku Łowieckiego. Procedury związane z wymianą legitymacji rozpoczęły się na początku 2016 roku i będą trwały do końca 2018r.

 

UWAGA: z dniem 1 stycznia 2020r. obecnie posiadane legitymacje tracą ważność!

Msza Święta za zmarłych Kolegów Myśliwych

3 listopad 2019 r.

Ogłoszenie Kolegi Skarbnika