Co roku 6 grudnia wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na św. Mikołaja, ponieważ chcą dostać od niego wymarzone prezenty. Zwierzęta                  w lesie też czekają na upominki, tylko nieco w innej postaci, a mianowicie smacznego pożywienia. Aby zrobić zwierzętom mikołajkową niespodziankę, dnia 9 grudnia 2021r. uczniowie klas I, II i III wraz z wychowawczyniami p. M. Lizak,  p. L. Dudek i p. S. Wal oraz myśliwą KŁ "Kuropatwa" w Żołyni p. Dorotą Cedzidło, udali się do lasu. Paczki ze smakołykami dla zwierząt przygotowali osobiście sami uczniowie oraz myśliwi. Na zakończenie wyprawy, miłym akcentem było wręczenie także dzieciom paczek od św. Mikołaja, którego w lesie spotkała myśliwa p. Dorota Cedzidło. Radości było co niemiara, ponieważ wszyscy w tym dniu zostali obdarowani prezentami.  Wyprawę do lasu „z mikołajem” należy uznać za bardzo udaną, bo dobre serce dla zwierząt, to dobre serce dla ludzi.

Opiekun LOP w SP Nr 2 w Żołyni

Lucyna Dudek

Fotorelacja z polowania Wigilijnego 24.12.2021r.

Mikołaj dla zwierząt

Dzięki inicjatywie kolegów myśliwych z naszego koła, na trasie Żołynia - Rakszawa umieszczone zostały znaki ostrzegawcze przed zwierzyną. Tablice zostały umieszczone w newralgicznych miejscach, gdzie często dochodziło do kolizji z udziałem zwierzyny leśnej. Mamy nadzieję, że trud włożony w wykonanie tablic przyczyni się do  redukcji kolizji z udziałem zwierzyny.

Fotorelacja z polowania Hubertowskiego 23.10.2021r.

01.11.2021r.
Pamięci tych, którzy odeszli do krainy wiecznych łowów.

Wycieczka edukacyjna z Sieteszy

W dniu 04.10.2021 r. uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej
im. Św. Jadwigi Królowej uczestniczyli w wycieczce do Koła Łowieckiego Kuropatwa w Żołyni. Wzięliśmy udział we wspaniałej lekcji przyrody przeprowadzonej przez Panią Dorotę Cedzidło. Uczniowie mieli okazję poznać dzikich mieszkańców pobliskich lasów podczas aktywnego uczestnictwa
w ścieżce edukacyjnej, spacerze po lesie  wraz z  możliwością obserwacji tropów danieli. Wycieczkę zakończyliśmy wspólną zabawą połączoną z grillowaniem kiełbasek. Składamy podziękowanie Pani Dorocie Cedzidło za możliwość spędzenia bardzo ciekawego dnia
w Żołyni.
                                                                           Opiekunowie uczniów.

Co roku każdy z nas wybiera się na groby swoich bliskich, by uczcić pamięć o nich. Zapalamy symboliczny znicz i w gronie rodzinnym wspominamy ich. Stojąc przed rodzinnymi grobami, wspomnijmy także tych, którzy bezpośrednio do rodziny nie należeli, ale byli nam nie mniej bliscy jak rodzina. To z nimi spotykaliśmy się, spędzaliśmy wspólnie czas w łowisku, na polowaniach, przy pracach i nie tylko. Przypomnijmy sobie i o nich, a jeśli mamy po drodze, to postawmy im płomyk pamięci.


Lekcje w terenie!   
Klasa 2a ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II
w Łańcucie gościła w Kole Łowieckim Kuropatwa. W trakcie trwania zajęć uczniowie mieli okazję wiele się nauczyć o dzikich mieszkańcach lasu, poznać ich zwyczaje,tropy oraz wziąć  udział w grzybobraniu. Było również wspólne grilowanie
i wspaniała zabawa. Opiekunowie wycieczki składają serdeczne podziękowania Kol. Dorocie Cedzidło za miłe spotkanie
z przyrodą, ciekawe opowieści i wspaniałą zabawę.
                                        
                                                                         Pozdrawiamy                                                                                          Opiekunowie  

                                                                   

Zwiedzamy najbliższą okolicę!   
Korzystając z pięknej, jeszcze letniej pogody dnia 9.09. 2021r. uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią p. Lucyną Dudek wybrali się na wycieczkę rowerową do kaplicy
św. Huberta. Przewodniczką tej wycieczki była myśliwa
KŁ "Kuropatwa" p. Dorota Cedzidło. Uczniowie poznali historię powstania kaplicy i jej patrona św. Huberta. Mieli także niepowtarzalną okazję zwiedzenia jej od środka co było dla nich dużym przeżyciem. Na zakończenie uczniowie otrzymali od pani myśliwej pamiątki, które będą dla nich zapewne miłym wspomnieniem. Wycieczka była połączona z zajęciami dydaktyczno - przyrodniczymi w lesie.
                                                                     wych. kl. II Lucyna Dudek

Msza święta przy kaplicy św. Huberta
22 sierpnia 2021r. przy kaplicy św. Huberta odbyła się msza święta, którą odprawił ks. Jacek Rawski. We mszy  licznie uczestniczyli członkowie naszego koła oraz lokalna społeczność. Cieszymy się, że z roku na rok we mszy świętej bierze udział coraz więcej osób. Tradycyjnie  dzieliliśmy się chlebem. Po mszy świętej dzieci jak co roku otrzymały cukierki, a starsi pamiątki z wizerunkiem  Matki Bożej.

W dniach 28.07 - 01.08 nasze koło gościło myśliwych dewizowych z Dani oraz Niemiec

II edycja zawodów wędkarskich o Puchar najlepszego wędkarza w Kole

 

 

 

 

 

      10.07.2021r. odbyły się drugie Kołowe zawody wędkarskie o Puchar najlepszego wędkarza w kole. Tegoroczna edycja zawodów odbyła się w godzinach porannych. Do udziału przystąpiło 13 zawodników. Po ogłoszeniu regulaminu i wylosowaniu stanowisk, wędkarze udali się na swoje miejsca.  Po 4 godzinach łowienia, przystąpiono do ważenia ryb i ogłoszenia wyników rywalizacji. Pierwsze miejsce i tytuł najlepszego wędkarza w Kole zdobył kol. Damian Mączka z wynikiem 5,70kg. Drugie miejsce zdobył kol. Paweł Czechowicz a trzecie kol. Stanisław Kwiatek. Po zakończeniu zawodów koledzy udali się do stanicy myśliwskiej na  poczęstunek.

Organizacja takich zawodów to nie tylko sportowa rywalizacja ale też świetna okazja do spotkania z kolegami, zwłaszcza po trudnym okresie związanym z pandemią. Dlatego też dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zawodach oraz liczymy, że każda kolejna edycja będzie cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Składamy serdeczne podziękowania kol. Andrzejowi Kutnikowi za udostępnienie zbiornika wodnego do przeprowadzenia zawodów.

Do zobaczenia za rok!

 

 

Wakacyjne wędrówki po Bieszczadach

 

 

 

            Wakacje są z wielką radością oczekiwane przez każdego ucznia. W tym roku mają swój szczególny wymiar, ponieważ zarówno nauczyciele jak i uczniowie bardzo odczuli trudy nauczania zdalnego. Najlepszym lekarstwem na odpoczynek psychiczny jest bez wątpienia aktywność ruchowa. Kierując się tym stwierdzeniem, opiekun koła LOP w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni   p. Lucyna Dudek i myśliwa KŁ "Kuropatwa" p. Dorota Cedzidło, zorganizowały dla członków koła LOP w dniach 30.06 - 01.07 2021r. wycieczkę w Bieszczady.                                           

Program wycieczki obejmował:

- punkt widokowy w Lutowiskach,

- wejście na Połoninę Caryńską,

- zwiedzenie Muzeum Promocji Łowiectwa w Mucznem,

- zwiedzenie największej w Polsce cerkwi prawosławnej w Bystrym,

- zwiedzenie Muzeum Bojków w Myczkowie,

- spacer po zaporze w Solinie,

- rejs statkiem po Solinie.

Wycieczka miała charakter dydaktyczno - przyrodniczy i  doskonale spełniła  swe zadanie. Miejmy nadzieję, że uczniowie znacznie poszerzyli zakres swoich wiadomości, a doznane wrażenia będą dla nich miłym wspomnieniem.

Organizacja wyjazdu była możliwa dzięki  dużemu wsparciu sponsorów: Urzędowi Gminy w Żołyni, KŁ "Kuropatwa" w Żołyni i prywatnemu sponsorowi, myśliwemu p. Andrzejowi Kutnikowi.

Opiekun LOP w SP Nr 2 w Żołyni

Lucyna Dudek

 

 

PS. Dziękuję bardzo myśliwej p. Dorocie Cedzidło za pomoc w organizacji wycieczki.

Lucyna Dudek

 

 

          

 

 

           W dniu 22.06.2021r. uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Stefana Mierzwy w Rakszawie uczestniczyli w wycieczce do Domku Myśliwskiego w Żołyni. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z życiem i zachowaniem zwierząt żyjących w lasach Podkarpacia. Prowadząca spotkanie Pani Dorota Cedzidło w sposób ciekawy i interesujący opowiadała uczestnikom o zwierzętach, które można spotkać w naszych lasach. Zapoznała dzieci z tropami zwierząt i zorganizowała "zgaduj zgadulę", w której odgadywano poznane tropy. Uczniowie odwiedzili również miejsce, w którym leśnicy gromadzą jedzenie dla dzikich zwierząt.

 

Opiekunowie wycieczki:
 

Małgorzata Kożuszek,

Halina Dec,

Andżelika Piątek