Koło Łowieckie „Kuropatwa” w Żołyni 

ul. Białobrzeska 510

37-110 Żołynia

tel.: +48 606 571 610

e-mail: KuropatwaZolynia@onet.pl

 

NIP: 815-14-06-796
Regon: 690 460 980

Numer konta bankowego:
80 1240 2643 1111 0010 9809 7684

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

 

"Szanujmy las"

            Dzień Dziecka jest dniem szczególnie oczekiwanym przez wszystkich milusińskich. Z tej też okazji dla uczniów klas I - III zostały zorganizowane zajęcia dydaktyczno - przyrodnicze w Stanicy Myśliwskiej w Żołyni. Tematem przewodnim tych zajęć było hasło "Szanujmy las" i prowadziła je profesjonalnie myśliwa KŁ "Kuropatwa" w Żołyni p. Dorota Cedzidło. Uczniowie poznali ciekawe wiadomości z życia zwierząt leśnych, które  były kolejno omawiane przez panią myśliwą na ścieżce edukacyjno - przyrodniczej znajdującej się tuż obok stanicy. Były to informacje o ssakach leśnych, domach zwierząt oraz gwarze myśliwskiej. Dzieci również bardzo zainteresowały się tropami zwierząt, które mogły w praktyczny sposób odbić na piasku. Kolejnym etapem zajęć było zwiedzenie woliery dla ptaków oraz pobyt w lesie przy paśnikach dla zwierząt dokarmianych zimą zarówno przez myśliwych jak i przez członków koła LOP. Podsumowaniem spotkania było wykonanie przez każdego ucznia pracy plastycznej związanej tematycznie z ochroną lasu i jego mieszkańców. Z wykonanych prac powstały wymowne  plakaty, które będą zapewne przypominały uczniom o tym niezwykle cennym we wiadomości spotkaniu. Miejmy nadzieję, że dzieci wykorzystają je w praktyce i będą zawsze traktować las jako dom dla zwierząt o który trzeba dbać i go szanować. Słodkim podsumowaniem spotkania były życzenia i firmowe cukierki krówki od KŁ "Kuropatwa" w Żołyni.

Opiekun koła LOP w SP nr 2 w Żołyni

Lucyna Dudek

 

PS. Przekazujemy serdeczne podziękowania myśliwej p. Dorocie Cedzidło za przeprowadzenie bardzo ciekawych  zajęć.

 

Wych. klas I - III

ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni

 

          

Poznajemy okolice Żołyni

 

W ramach edukacji przyrodniczej dnia 18 czerwca uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią p. Lucyną Dudek udali się na wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy. Przewodniczką na trasie była myśliwa K Ł "Kuropatwa" w Żołyni p. Dorota Cedzidło. Uczniowie odwiedzili kolejno takie miejsca jak stanica myśliwska, paśniki i podsypy w tzw. "Rezerwacie", starą kapliczkę, wzniesienia w lesie tzw. "Lisie Górki", gdzie swoje nory mają lisy i borsuki oraz pas leśny zwany "Jarząbki". Pani myśliwa na bieżąco opowiadała dzieciom o ciekawych miejscach w lesie, a szczególnie  zwracała im uwagę na rośliny rosnące w lesie oraz życie zwierząt. Miłymi przerywnikami w trakcie wycieczki był posiłek borówkowy (każdy zbierał samodzielnie),  konkurs zbierania szyszek, czy zabawy z piłką.

Mimo upalnej pogody, pierwszaki dzielnie pokonały trasę rowerami i zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do szkoły. Praktyczna lekcja przyrody będzie zapewne długo przez niech wspominana, oby tylko przyniosła dobre efekty.

 

wych. kl. I Lucyna Dudek

 

P.S.  Składam serdeczne podziękowania myśliwej p. Dorocie Cedzidło za pomoc w organizacji wycieczki.

Opiekun LOP

w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni

Lucyna Dudek

 

          

 

 

           Dnia 16.06.2021r. w Stanicy Myśliwskiej w Żołyni gościła ekipa filmowa telewizji Trwam. Po raz pierwszy  telewizja  odwiedziła Żołynię  jesienią, nagrywając reportaż związany z kultem św. Huberta. Głównym miejscem filmowania była wówczas kaplica św. Huberta i historia jej powstania. Następnie dwukrotnie zimą realizowano kolejny reportaż tym razem  o polowaniu na ptactwo z psami  i o pracach  malarskich zaprzyjaźnionego z KŁ "Kuropatwa" myśliwego, pana Edwarda Woźnego. Natomiast ostatnia wizyta dotyczyła tematyki edukacji przyrodniczo - łowieckiej. W związku z tym zostały  zorganizowane specjalne zajęcia przyrodnicze przez myśliwą p. Dorotę Cedzidło, w których wzięli udział uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni wraz z wychowawczynią p. Lucyną Dudek. Pani myśliwa w swojej pogadance wykorzystała głównie plansze ze ścieżki dydaktyczno - przyrodniczej, znajdującej się na terenie stanicy. Warto tutaj nadmienić, że taką ścieżkę na terenie Okręgu Rzeszowskiego  posiada tylko KŁ "Kuropatwa" w Żołyni. Materiały nagrane z pobytu telewizji  będzie można obejrzeć w najbliższym czasie w ogólnopolskiej telewizji. Będą one doskonałym sposobem promowania naszego
KŁ "Kuropatwa", ogólnie łowiectwa oraz gminy Żołynia w Polsce.

Opiekun koła LOP
w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni

Lucyna Dudek

 

Wizyta telewizji Trwam

          

 

 

           W dniu 22.06.2021r. uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Stefana Mierzwy w Rakszawie uczestniczyli w wycieczce do Domku Myśliwskiego w Żołyni. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z życiem i zachowaniem zwierząt żyjących w lasach Podkarpacia. Prowadząca spotkanie Pani Dorota Cedzidło w sposób ciekawy i interesujący opowiadała uczestnikom o zwierzętach, które można spotkać w naszych lasach. Zapoznała dzieci z tropami zwierząt i zorganizowała "zgaduj zgadulę", w której odgadywano poznane tropy. Uczniowie odwiedzili również miejsce, w którym leśnicy gromadzą jedzenie dla dzikich zwierząt.

 

Opiekunowie wycieczki:
 

Małgorzata Kożuszek,

Halina Dec,

Andżelika Piątek

 

 

 

 

            Wakacje są z wielką radością oczekiwane przez każdego ucznia. W tym roku mają swój szczególny wymiar, ponieważ zarówno nauczyciele jak i uczniowie bardzo odczuli trudy nauczania zdalnego. Najlepszym lekarstwem na odpoczynek psychiczny jest bez wątpienia aktywność ruchowa. Kierując się tym stwierdzeniem, opiekun koła LOP w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni   p. Lucyna Dudek i myśliwa KŁ "Kuropatwa" p. Dorota Cedzidło, zorganizowały dla członków koła LOP w dniach 30.06 - 01.07 2021r. wycieczkę w Bieszczady.                                           

Program wycieczki obejmował:

- punkt widokowy w Lutowiskach,

- wejście na Połoninę Caryńską,

- zwiedzenie Muzeum Promocji Łowiectwa w Mucznem,

- zwiedzenie największej w Polsce cerkwi prawosławnej w Bystrym,

- zwiedzenie Muzeum Bojków w Myczkowie,

- spacer po zaporze w Solinie,

- rejs statkiem po Solinie.

Wycieczka miała charakter dydaktyczno - przyrodniczy i  doskonale spełniła  swe zadanie. Miejmy nadzieję, że uczniowie znacznie poszerzyli zakres swoich wiadomości, a doznane wrażenia będą dla nich miłym wspomnieniem.

Organizacja wyjazdu była możliwa dzięki  dużemu wsparciu sponsorów: Urzędowi Gminy w Żołyni, KŁ "Kuropatwa" w Żołyni i prywatnemu sponsorowi, myśliwemu p. Andrzejowi Kutnikowi.

Opiekun LOP w SP Nr 2 w Żołyni

Lucyna Dudek

 

 

PS. Dziękuję bardzo myśliwej p. Dorocie Cedzidło za pomoc w organizacji wycieczki.

Lucyna Dudek

 

 

Wakacyjne wędrówki po Bieszczadach

 

 

 

 

 

      10.07.2021r. odbyły się drugie Kołowe zawody wędkarskie o Puchar najlepszego wędkarza w kole. Tegoroczna edycja zawodów odbyła się w godzinach porannych. Do udziału przystąpiło 13 zawodników. Po ogłoszeniu regulaminu i wylosowaniu stanowisk, wędkarze udali się na swoje miejsca.  Po 4 godzinach łowienia, przystąpiono do ważenia ryb i ogłoszenia wyników rywalizacji. Pierwsze miejsce i tytuł najlepszego wędkarza w Kole zdobył kol. Damian Mączka z wynikiem 5,70kg. Drugie miejsce zdobył kol. Paweł Czechowicz a trzecie kol. Stanisław Kwiatek. Po zakończeniu zawodów koledzy udali się do stanicy myśliwskiej na  poczęstunek.

Organizacja takich zawodów to nie tylko sportowa rywalizacja ale też świetna okazja do spotkania z kolegami, zwłaszcza po trudnym okresie związanym z pandemią. Dlatego też dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zawodach oraz liczymy, że każda kolejna edycja będzie cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Składamy serdeczne podziękowania kol. Andrzejowi Kutnikowi za udostępnienie zbiornika wodnego do przeprowadzenia zawodów.

Do zobaczenia za rok!

 

 

II edycja zawodów wędkarskich o Puchar najlepszego wędkarza w Kole

W dniach 28.07 - 01.08 nasze koło gościło myśliwych dewizowych z Dani oraz Niemiec
22 sierpnia 2021r. przy kaplicy św. Huberta odbyła się msza święta, którą odprawił ks. Jacek Rawski. We mszy  licznie uczestniczyli członkowie naszego koła oraz lokalna społeczność. Cieszymy się, że z roku na rok we mszy świętej bierze udział coraz więcej osób. Tradycyjnie  dzieliliśmy się chlebem. Po mszy świętej dzieci jak co roku otrzymały cukierki, a starsi pamiątki z wizerunkiem  Matki Bożej.

Msza święta przy kaplicy św. Huberta